Informační model budovy
CE představuje systém optimalizující výrobní procesy a technologie, spotřebu a nakládání s přírodními zdroji i odpady. Oběhové hospodářství ve vztahu k budovám zahrnuje šest fází životního cyklu budovy - návrh budovy, výroba stavebních materiálů, stavba budovy, užívání budovy, ukončení životnosti budovy a recyklace stavebních hmot.
Pravidla, v rámci, kterých je možné některé součásti budovy do hodnocení nezahrnou, přestože jsou součástí hodnoceného celku, obvyklým důvodem je zanedbatelný dopad některých prvků nebo/a nedostupná data o prvcích.
Environmentální prohlášení o produktu (Enviromental Product Declaration – EPD) je soubor měřitelných informací o vlivu produktu na životní prostředí v průběhu celého cyklu. Tyto informace se zjišťují metodou analýzy LCA podle norem ČSN ISO 14040-49.
Jednotlivé etapy životního cyklu budovy, jsou definovány normou ČSN EN 15804+A1, ČSN EN 15804+A2 a ČSN EN 15978
Potenciál globálního oteplování (Global Warming Potential) neboli uhlíková stopa, který udává emise skleníkových plynů v průběhu životního cyklu budovy, přepočtené na ekvivalentní emise CO2, ekv. Nazývá se též WLC – Whole Life Carbon. V rámci projektu INDICATE se uvažuje s indikátorem GWP dle ČSN EN 15804+A1, nicméně aktuálně platnou normou pro WLC je ČSN EN 15804+A2.
Podlahová plochu, která zahrnuje plochu od vnitřní strany obvodových stěn, směrem dovnitř.
Databáze LCA obsahuje environmentální data o produktech vyjádřena jejich potenciálním dopadem na životní prostředí, například uhlíkovou stopou. Objektivní nástroj pro komplexní hodnocení enviromentálních dopadů výroby, používání a ukončení životnosti budov představuje metoda posuzování životního cyklu – LCA (Life Cycle Assessment).
Kompletní soubor dat potřebných pro LCA popisujících budovu z hmotného i nehmotného hlediska (výkresy, výkazy výměr, BIM, spotřeba energie, spotřeba vody, aj.)
Jakýkoliv způsob znovupoužití odpadů nebo výrobků po ukončení jejich životnosti. Recyklace odpadů není energetické využití nebo jejich zpracování na alternativní paliva.
Materiálový výstup ze zařízení k využívání a úpravě stavebních a demoličních odpadů kategorie ostatní odpad a odpadů podobných stavebním a demoličním odpadům, spočívající ve změně zrnitosti a jeho roztřídění na velikostní frakce recyklovaného umělého kameniva v zařízeních k tomu určených.
Odpad vznikající při uskutečnění, údržbě, rekonstrukcích a odstraňováním staveb
Šetrná budova má nejen minimální spotřebu energie, ale také pitné vody, je postavena ze znovuvyužitelných nebo recyklovatelných materiálů s důrazem na minimalizaci vzniku odpadů během stavby, ale i za provozu budovy. Prostředí uvnitř by mělo být pro uživatele zdravé a podporovat produktivitu práce, a zároveň by měla respektovat krajinný ráz nebo okolní urbanizmus.
Udržitelný materiál je takový materiál, který splňuje vysoké technické požadavky a jeho použití představuje menší zátěž na životní prostředí. Udržitelné výrobky jsou obnovitelné, recyklovatelné a energeticky využitelné.
Celoživotní uhlíková stopa (Whole Life Carbon), tj. uhlíková stopa budovy nebo jiného produktu vzniklá v průběhu jejich celého životního cyklu.
Energie, která představuje množství potřebné energie na těžbu, výrobu a dopravu stavebních materiálů.